Во Селото (Соколарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Во Селото


Местоположба 41°53′48″N 22°16′30″E / 41.89667° СГШ; 22.27500° ИГД / 41.89667; 22.27500Координати: 41°53′48″N 22°16′30″E / 41.89667° СГШ; 22.27500° ИГД / 41.89667; 22.27500
Основни податоци
Место Соколарци
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Во Селотоархеолошко наоѓалиште во кочанското село Соколарци. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од доцноантичко време. Речиси во сите дворови на селските куќи се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси. Во дворот на училиштето биле откопани повеќе од 30 гробови градени од камени плочи. Во некои од гробовите имало монети од III-VI век кои не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 181. ISBN 9989649286.