Прејди на содржината

Градиште (Теранци)

Координати: 41°52′8″N 22°19′2″E / 41.86889° СГШ; 22.31722° ИГД / 41.86889; 22.31722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 41°52′8″N 22°19′2″E / 41.86889° СГШ; 22.31722° ИГД / 41.86889; 22.31722
Основни податоци
Место Теранци
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во кочанското село Теранци. Претставува градиште од Доцната антика. На 5 км источно од селото, во планинскиот предел на Плачковица се издига висок рид со зарамнето плато со димензии од 120 × 90м, на кое има остатоци од темели на бедем. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 182. ISBN 9989649286.