Браница (Бања)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Браница


Местоположба 41°54′41″N 22°20′0″E / 41.91139° СГШ; 22.33333° ИГД / 41.91139; 22.33333Координати: 41°54′41″N 22°20′0″E / 41.91139° СГШ; 22.33333° ИГД / 41.91139; 22.33333
Основни податоци
Место Бања
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Браница археолошко наоѓалиште во кочанското село Бања. Претставува населба од доцната антика.

На 1 км северно од селото, на еден зарамнет простор од 30 × 30 м, на површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 177, ISBN 9789989101069