Големенско Маало (Спанчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Големенско Маало


Местоположба 41°54′20″N 22°18′30″E / 41.90556° СГШ; 22.30833° ИГД / 41.90556; 22.30833Координати: 41°54′20″N 22°18′30″E / 41.90556° СГШ; 22.30833° ИГД / 41.90556; 22.30833
Основни податоци
Место Спанчево
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Големенско Маалоархеолошко наоѓалиште во кочанското село Спанчево. Наоѓалиштето претставува некропола од доцноантичко време. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 182. ISBN 9989649286.