Долчиница (Жиганци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долчиница


Местоположба 41°57′58″N 22°24′21″E / 41.96611° СГШ; 22.40583° ИГД / 41.96611; 22.40583Координати: 41°57′58″N 22°24′21″E / 41.96611° СГШ; 22.40583° ИГД / 41.96611; 22.40583
Основни податоци
Место Жиганци
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Долчиницаархеолошко наоѓалиште во кочанското село Жиганци. Претставува населба од доцноантичко време. На 3 км источно од селото, на простор од 120 × 100 м, во нивата на еден селанец се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 175, ISBN 9789989101069