Аргулица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аргулица
Аргулица is located in Македонија
Аргулица
Местоположба на Аргулица во Македонија
Координати 41°49′09″N 22°16′45″E / 41.81917° N; 22.27917° E / 41.81917; 22.27917Координати: 41°49′09″N 22°16′45″E / 41.81917° N; 22.27917° E / 41.81917; 22.27917
Општина Карбинци
Население 315 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 30001
Надм. вис. 325 м
Аргулица на општинската карта
Аргулица во Општина Карбинци.svg

Атарот на Аргулица во рамките на општината
Commons-logo.svg Аргулица на Ризницата

Аргулица — село во Општина Карбинци, во околината на градот Штип.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Атарот на селото се издига на северните огранки на планината Плачковица. Селото е ридско, на надморска височина од 325 метри. Од централното место Штип, населбата е оддалечена 15,5 километри. Атарот зафаќа простор од 8,2 км2.[1]

Историja[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 315 жители. Следува табела на националната структура на населението:[2]

Националност Вкупно
Македонци 303
Албанци 0
Турци 8
Роми 0
Власи 2
Срби 0
Бошњаци 0
останати 2

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[3]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 588
1953 564 76 7 35 ... 682
1961 695 7 ... ... ... 42 744
1971 775 7 ... 3 ... 8 793
1981 570 12 3 10 2 ... 1 598
1991 412 18 3 7 1 441
1994 404 15 7 426
2002 303 8 2 2 315

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 2325 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на амбуланта.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 215 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[6]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Енциклопедија на селата во Република Македонија, Митко Панов, стр.13
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
  6. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]