Машатл’к (Ќоселари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Машатл’к
археолошко наоѓалиште
Машатл’к is located in Македонија
Машатл’к
Местоположба на Машатл’к во Македонија
Местоположба 41°45′30″N 21°56′27″E / 41.75833° N; 21.94083° E / 41.75833; 21.94083Координати: 41°45′30″N 21°56′27″E / 41.75833° N; 21.94083° E / 41.75833; 21.94083
Основни податоци
Место Ќоселари
Општина Лозово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Машатл’кархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Ќоселари. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На 1 км југоисточно од селото се наоѓаат гробни конструкции градени од монолитни камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 362, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069