Јурутлук (Ќоселари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јурутлук


Местоположба 41°45′30″N 21°56′27″E / 41.75833° СГШ; 21.94083° ИГД / 41.75833; 21.94083Координати: 41°45′30″N 21°56′27″E / 41.75833° СГШ; 21.94083° ИГД / 41.75833; 21.94083
Основни податоци
Место Ќоселари
Општина Лозово
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Јурутлук археолошко наоѓалиште во светиниколското село Ќоселари. Наоѓалиштето претставува населба од неолитско време. Во нивата на Ш. Георгиев, што се наоѓа на 2 км северозападно од селото и 150 м југоисточно од железничката пруга Велес - Кочани, со површина од 250 × 150 м, има фрагменти од керамички садови, претежно со црвена и кафеава боја, како и фрагменти сликани со темнокафеава боја, кои се слични на керамиката од средно неолитските слоеви во населбата Барутница во Амзабегово (III-IV). Исто така, присутни се и парчиња од куќен лепеж.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 354. ISBN 9989649286.