Крангова Бавча (Ќоселари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крангова Бавча
археолошко наоѓалиште
Крангова Бавча is located in Македонија
Крангова Бавча
Местоположба на Крангова Бавча во Македонија
Местоположба 41°45′30″N 21°56′27″E / 41.75833° N; 21.94083° E / 41.75833; 21.94083Координати: 41°45′30″N 21°56′27″E / 41.75833° N; 21.94083° E / 41.75833; 21.94083
Основни податоци
Место Ќоселари
Општина Лозово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Крангова Бавча археолошко наоѓалиште во светиниколското село Ќоселари. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од доцна антика. На 1,5 км северозападно од селото, во нивите на Ѓ. Костов и К. Николов се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули и градежен материјал. Во југоисточниот дел на наоѓалиштето се пронајдени камени плочи од гробни конструкции..[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 362, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069