Над Чешма (Ќоселари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Над Чешма


Местоположба 41°45′30″N 21°56′27″E / 41.75833° СГШ; 21.94083° ИГД / 41.75833; 21.94083Координати: 41°45′30″N 21°56′27″E / 41.75833° СГШ; 21.94083° ИГД / 41.75833; 21.94083
Основни податоци
Место Ќоселари
Општина Лозово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“

Над Чешма археолошко наоѓалиште во светиниколското село Ќоселари. Наоѓалиштето претставува населба од неолит, хеленистички период и римски период . На околу 200 м северно од селото, во нивите на П. Костов и К. Николов, од двете страни на полскиот пат што води за селото Сарамзалино се наоѓаат тегули, имбрекси, како и фрагменти од керамички садови од различно временско и културно потекло. Поголема концентрација на неолитска керамика се чувствува во источниот крај на наоѓалиштето.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 362, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069