Прејди на содржината

Старо Село (Лозово)

Координати: 41°46′56″N 21°53′41″E / 41.78222° СГШ; 21.89472° ИГД / 41.78222; 21.89472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Старо Село

Карта

Местоположба 41°46′56″N 21°53′41″E / 41.78222° СГШ; 21.89472° ИГД / 41.78222; 21.89472
Основни податоци
Место Лозово
Општина Лозово
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Старо Село или Ќоочунархеолошко наоѓалиште кај светиниколското село Лозово, Општина Лозово. Претставува населба од неолитот.

Помеѓу мотелот „Џумајлија“ и радиоантената, кај малата селска рекичка, на простор од 100 × 30 м се среќаваат фрагменти од керамички садови слични на оние од соседното наоѓалиште Ливади – Огради.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 354. ISBN 9989-649-28-6.