Чифлик (Ѓуземелци)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°49′41″N 21°52′33″E / 41.82806° СГШ; 21.87583° ИГД / 41.82806; 21.87583Координати: 41°49′41″N 21°52′33″E / 41.82806° СГШ; 21.87583° ИГД / 41.82806; 21.87583
Основни податоци
Место Ѓуземелци
Општина Лозово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Чифлик археолошко наоѓалиште во светиниколското село Ѓуземелци.

Наоѓалиштето претставува населба од средниот век.

На 100 м јужно од селото, во нивата на Б. Илиев со орањето биле откриени темели од повеќе објекти. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 351, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069