Вршник (Каратманово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вршник – Џамалџиски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Вршник – Џамалџиски Гробишта is located in Македонија
Вршник – Џамалџиски Гробишта
Местоположба на Вршник – Џамалџиски Гробишта во Македонија
Местоположба 41°45′44″N 21°52′6″E / 41.76222° СГШ; 21.86833° ИГД / 41.76222; 21.86833Координати: 41°45′44″N 21°52′6″E / 41.76222° СГШ; 21.86833° ИГД / 41.76222; 21.86833
Основни податоци
Место Каратманово
Општина Лозово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Вршник – Џамалџиски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Каратманово, Општина Лозово. Претставува населба, базилика и некропола од доцноантичкото време. На 2,5 км јужно од селото, покрај патот за селото Кишино има фрагменти од керамички садови и многу градежен материјал. На североисточниот крај од теренот лежи столб од бел мермер, веројатно од базилика, а на југоисточниот крај се наоѓаат големи правоаголни плочи од гробни конструкции. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 351. ISBN 9989-649-28-6.