Могила (Аџибегово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Могила
археолошко наоѓалиште
Могила is located in Археолошки локалитет во Македонија
Могила
Могила
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°45′37″N 21°59′7″E / 41.76028° СГШ; 21.98528° ИГД / 41.76028; 21.98528Координати: 41°45′37″N 21°59′7″E / 41.76028° СГШ; 21.98528° ИГД / 41.76028; 21.98528
Основни податоци
Име Могила
Место Аџибегово
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Могила, могила – некропола од доцноантичкиот периоди средниот век. На 150 метри северно од селото, на левиот брег на Светиниколската река се наоѓа могила со пречник во основата ид околу 15 метри и височина од 3 метри. Могилата е делумно уништена во вкопувањето на древно вековните гробови.(С.Д., С.M.)[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за Национална Историја, III-1, Скопје 1959