Браница (Сарамзалино)

Координати: 41°47′20″N 21°56′31″E / 41.78889° СГШ; 21.94194° ИГД / 41.78889; 21.94194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Браница


Местоположба 41°47′20″N 21°56′31″E / 41.78889° СГШ; 21.94194° ИГД / 41.78889; 21.94194
Основни податоци
Место Сарамзалино
Општина Лозово
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Браницаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Сарамзалино. Претставува населба од римско време.

На периферијата на селото, во непосредната близина на училиштето, при обработувањето на нивите се откриени темели од објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал. Од ова наоѓалиште потекнува мермерната ара која е поставена како скалило во училиштето.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 358, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069