Јасика (Сарамзалино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јасика


Местоположба 41°47′20″N 21°56′31″E / 41.78889° СГШ; 21.94194° ИГД / 41.78889; 21.94194Координати: 41°47′20″N 21°56′31″E / 41.78889° СГШ; 21.94194° ИГД / 41.78889; 21.94194
Основни податоци
Место Сарамзалино
Општина Лозово
Тип

 водовод


Период римско време
Портал „Археологија“

Јасикаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Сарамзалино. Наоѓалиштето претставува водовод од римско време.

На 700 м источо од селото, во нивата на В. Ефремов се откриени питоси и водоводни цевки – тубули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 358, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069