Сува Река (Милино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сува Река


Местоположба 41°48′18″N 21°52′14″E / 41.80500° СГШ; 21.87056° ИГД / 41.80500; 21.87056Координати: 41°48′18″N 21°52′14″E / 41.80500° СГШ; 21.87056° ИГД / 41.80500; 21.87056
Основни податоци
Место Милино
Општина Лозово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Сува Рекаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Милино. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На околу 600 м северно од селото, на левата страна од патот за Ѓуземелци се забележуваат камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 355, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069