Св. Ѓорѓи (Ѓуземелци)

Координати: 41°49′41″N 21°52′33″E / 41.82806° СГШ; 21.87583° ИГД / 41.82806; 21.87583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Ѓорѓи - Бела Црква


Местоположба 41°49′41″N 21°52′33″E / 41.82806° СГШ; 21.87583° ИГД / 41.82806; 21.87583
Основни податоци
Место Ѓуземелци
Општина Лозово
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Ѓорѓи - Бела Црква археолошко наоѓалиште во светиниколското село Ѓуземелци.

Претставува осамен наод од римско време.

Во западниот ѕид на руинираната црквичка е вградена плоча со претстава на маж и жена до половина, чиј релјеф е доста оштетен, а покрај олтарот има писцина од мермер. Покривната конструкција е падната, а на ѕидовите од внатрешната страна има фрескоживопис. Црквата се наоѓа на западниотраб од селото.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 351, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069