Срма (Каратманово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Срма is located in Македонија
Срма
Местоположба на Срма во Македонија
Местоположба 41°45′44″N 21°52′6″E / 41.76222° СГШ; 21.86833° ИГД / 41.76222; 21.86833Координати: 41°45′44″N 21°52′6″E / 41.76222° СГШ; 21.86833° ИГД / 41.76222; 21.86833
Основни податоци
Место Каратманово
Општина Лозово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Срмаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Каратманово, Општина Лозово. Во нивите на К. Иванов, Г. Ангелов и Т. Иванов, кои лежат на северозападниот раб од селото, се среќаваат фрагменти од керамички садови и тегули, а се најдени и камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 351. ISBN 9989-649-28-6.