Колиба Баир (Аџиматово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Колиба Баир


Местоположба 41°48′02″N 21°56′27″E / 41.80056° СГШ; 21.94083° ИГД / 41.80056; 21.94083Координати: 41°48′02″N 21°56′27″E / 41.80056° СГШ; 21.94083° ИГД / 41.80056; 21.94083
Основни податоци
Место Аџиматово
Општина Свети Николе
Тип

 могила


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Колиба Баир — населба и некропола од доцноантичко време во светиниколското село Аџиматово. На 2 км северозападно од селото, на една височинка се наоѓаат остатоци од темели на повеќе објекти, фрагменти од керамички садови, тегули и друг градежен материјал. Од меѓата на нивата на С. Иванов биле извадени камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 347. ISBN 9989649286.