Арсов Кладенец (Аџиматово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арсов Кладенец
археолошко наоѓалиште
Арсов Кладенец is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Арсов Кладенец
Арсов Кладенец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба Координати: Недостасува географска ширина
Координати: Координати: Недостасува географска ширина
{{#coordinates:}}: неважечка гео. ширина
Основни податоци
Име Арсов Кладенец
Место Аџиматово
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (вила рустика).svg вила рустика

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Арсов Кладенец, вила рустика од доцноантичкото време. Во селската утрина, што се наоѓа 1 км југозападно од селото, се забележуваат остатоци од темели од објект и фрагменти од керамички садови и питоси кои можеби ñ припаѓаат на некаква доцноантичка вила.

Наводи[уреди | уреди извор]