До Селото (Сарамзалино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
До Селото is located in Македонија
До Селото
Местоположба на До Селото во Македонија
Местоположба 41°47′20″N 21°56′31″E / 41.78889° СГШ; 21.94194° ИГД / 41.78889; 21.94194Координати: 41°47′20″N 21°56′31″E / 41.78889° СГШ; 21.94194° ИГД / 41.78889; 21.94194
Основни податоци
Место Сарамзалино
Општина Лозово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

До Селото археолошко наоѓалиште во светиниколското село Сарамзалино. Наоѓалиштето претставува тумул од железно време.

На 400 м југоисточно од селото, во блокот на ЗИК „Овче Поле“ се наоѓа тумул кој при обработувањето на земјата е развлечен и делумно уништен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 358, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069