Ашин Кајлан Клар (Дорфулија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ашин Кајлан Клар


Местоположба 41°49′01″N 21°57′51″E / 41.81694° СГШ; 21.96417° ИГД / 41.81694; 21.96417Координати: 41°49′01″N 21°57′51″E / 41.81694° СГШ; 21.96417° ИГД / 41.81694; 21.96417
Основни податоци
Место Дорфулија
Општина Лозово
Тип

 водовод


Период римско време
Портал „Археологија“

Ашин Кајлан Кларводовод од римско време. При обработување на нивите бил откриен голем број керамички тубули од водовод.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069