Шести Рид (Дорфулија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шести Рид is located in Македонија
Шести Рид
Местоположба на Шести Рид во Македонија
Местоположба 41°45′54″N 21°53′35″E / 41.76500° СГШ; 21.89306° ИГД / 41.76500; 21.89306Координати: 41°45′54″N 21°53′35″E / 41.76500° СГШ; 21.89306° ИГД / 41.76500; 21.89306
Основни податоци
Место Дорфулија
Општина Лозово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (водовод).svg водовод


Период римско време
Портал „Археологија“

Шести Рид водовод од доцноантичко време.

На северниот крај на селото, кај селските гробишта се откриени конструкции на гробови од камени плочи – тип циста, поставени во правец истокзапад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069