Ќерамидница (Ѓуземелци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќерамидница


Местоположба 41°49′41″N 21°52′33″E / 41.82806° СГШ; 21.87583° ИГД / 41.82806; 21.87583Координати: 41°49′41″N 21°52′33″E / 41.82806° СГШ; 21.87583° ИГД / 41.82806; 21.87583
Основни податоци
Место Ѓуземелци
Општина Лозово
Тип

 населба


Период неолитско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ќерамидница археолошко наоѓалиште во светиниколското село Ѓуземелци.

Наоѓалиштето претставува населба од неолитско време и доцноантичко време.

На 500 м југоисточно од селото, во нивата на Борис Ѓорѓиев се среќаваат фрагменти од керамички садови од различна временска и културна провениенција. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 351, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069