Банка Трла (Ќоселари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Банка Трла


Местоположба 41°45′30″N 21°56′27″E / 41.75833° СГШ; 21.94083° ИГД / 41.75833; 21.94083Координати: 41°45′30″N 21°56′27″E / 41.75833° СГШ; 21.94083° ИГД / 41.75833; 21.94083
Основни податоци
Место Ќоселари
Општина Лозово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Банка Трла археолошко наоѓалиште во светиниколското село Ќоселари. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од доцната антика. По површините на нивите, оддалечени 2,5 км североисточно од селото се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули и многу друг градежен материјал. Има и темели од објект со апсида на источната страна. Во југоисточниот дел на просторот се извадени повеќе големи плочи од гробни конструкции.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 362, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069