Бресје (Милино)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°48′18″N 21°52′14″E / 41.80500° СГШ; 21.87056° ИГД / 41.80500; 21.87056Координати: 41°48′18″N 21°52′14″E / 41.80500° СГШ; 21.87056° ИГД / 41.80500; 21.87056
Основни податоци
Место Милино
Општина Лозово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период младо камено време
Портал „Археологија“

Бресјеархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Милино. Наоѓалиштето претставува населба од младото камено време. На 2,5 км северозападно, во нивата на еден жител со површина од 200 × 100 м, се среќаваат делови од керамички садови, претежно со монохромна темна боја, кои по фактурата и профилацијата на облиците се слични на доцно младокамената керамика од населбата Барутница во Амзабегово.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 355. ISBN 9989649286.