Ливади (Лозово)

Координати: 41°47′00″N 21°53′54″E / 41.78333° СГШ; 21.89833° ИГД / 41.78333; 21.89833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ливади

Карта

Местоположба 41°47′00″N 21°53′54″E / 41.78333° СГШ; 21.89833° ИГД / 41.78333; 21.89833
Основни податоци
Место Лозово
Општина Лозово
Тип

 населба


Период неолитско време
римско време
Портал „Археологија“

Ливади или Оградиархеолошко наоѓалиште кај светиниколското село Лозово, Општина Лозово. Претставува населба од неолитот и римско време.

Во непосредната близина на мотелот „Џумајлија“, со изградбата на винарската визба „AK Џумајлија“ делумно е уништена населба. Во преостанатиот дел на просторот на површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, по бојата и фактурата слични на оние од населбата Барутница во Амзабегово (IV), како и фрагменти од римска керамика и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 354. ISBN 9989-649-28-6.