Голем Рид (Ѓуземелци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голем Рид


Местоположба 41°49′41″N 21°52′33″E / 41.82806° СГШ; 21.87583° ИГД / 41.82806; 21.87583Координати: 41°49′41″N 21°52′33″E / 41.82806° СГШ; 21.87583° ИГД / 41.82806; 21.87583
Основни податоци
Место Ѓуземелци
Општина Лозово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Голем Рид археолошко наоѓалиште во светиниколското село Ѓуземелци.

Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време.

Во непосредната близина на стариот пат што води за Св. Николе, на оддалеченост од околу 1,5 км југоисточно од селото, во нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал. Во една нива лежи голема архитравна греда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 350, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069