Прејди на содржината

Џамалџуик (Дорфулија)

Координати: 41°45′54″N 21°53′35″E / 41.76500° СГШ; 21.89306° ИГД / 41.76500; 21.89306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамалџуик


Местоположба 41°45′54″N 21°53′35″E / 41.76500° СГШ; 21.89306° ИГД / 41.76500; 21.89306
Основни податоци
Место Дорфулија
Општина Лозово
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Џамалџуик некропола од доцноантичко време.

На растојание од околу 5 км западно од селото има многу камени плочи од гробни конструкции поставени во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069