Машатл’к (Каратманово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Машатл’к is located in Македонија
Машатл’к
Местоположба на Машатл’к во Македонија
Местоположба 41°45′44″N 21°52′6″E / 41.76222° СГШ; 21.86833° ИГД / 41.76222; 21.86833Координати: 41°45′44″N 21°52′6″E / 41.76222° СГШ; 21.86833° ИГД / 41.76222; 21.86833
Основни податоци
Место Каратманово
Општина Лозово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Машатл’кархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Каратманово, Општина Лозово. Претставува некропола од римското време. На 1,5 км југозападно од селото при орање биле откриени камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 351. ISBN 9989-649-28-6.