Куричаир (Аџиматово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куричаир - Суви Ливади
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°48′02″N 21°56′27″E / 41.80056° СГШ; 21.94083° ИГД / 41.80056; 21.94083Координати: 41°48′02″N 21°56′27″E / 41.80056° СГШ; 21.94083° ИГД / 41.80056; 21.94083
Основни податоци
Место Аџиматово
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (водовод).svg водовод


Период римско време
Портал „Археологија“

Куричаир - Суви Ливадиархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Аџиматово. Наоѓалиштето претставува водовод од римското време. При орање на местото биле откриени керамички цевки - тубули од водовод.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 347. ISBN 9989649286.