Манастир (Ќоселари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир


Местоположба 41°45′30″N 21°56′27″E / 41.75833° СГШ; 21.94083° ИГД / 41.75833; 21.94083Координати: 41°45′30″N 21°56′27″E / 41.75833° СГШ; 21.94083° ИГД / 41.75833; 21.94083
Основни податоци
Место Ќоселари
Општина Лозово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастир археолошко наоѓалиште во светиниколското село Ќоселари. Наоѓалиштето претставува населба и црква од среден век. На 5 км јужно од селото се гледаат остатоци од темели на сакрален објект со правоаголна основа. Во нивите што се непосредно до него има фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 362, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069