Мешакл’к Дере (Дорфулија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мешакл’к Дере
археолошко наоѓалиште
Мешакл’к Дере is located in Македонија
Мешакл’к Дере
Местоположба на Мешакл’к Дере во Македонија
Местоположба 41°45′54″N 21°53′35″E / 41.76500° СГШ; 21.89306° ИГД / 41.76500; 21.89306Координати: 41°45′54″N 21°53′35″E / 41.76500° СГШ; 21.89306° ИГД / 41.76500; 21.89306
Основни податоци
Место Дорфулија
Општина Лозово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Мешакл’к Деренекропола од доцноантичко време. На северниот крај на селото Дорфулија, кај селските гробишта се откриени конструкции на гробови од камени плочи, тип циста, поставени во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069