Думанлија (Каратманово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Думанлија is located in Македонија
Думанлија
Местоположба на Думанлија во Македонија
Местоположба 41°45′44″N 21°52′6″E / 41.76222° СГШ; 21.86833° ИГД / 41.76222; 21.86833Координати: 41°45′44″N 21°52′6″E / 41.76222° СГШ; 21.86833° ИГД / 41.76222; 21.86833
Основни податоци
Место Каратманово
Општина Лозово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Думанлијаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Каратманово, Општина Лозово. Претставува населба од римското време. Во нивите што лежат 2 км западно од селото се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и градежен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 351. ISBN 9989-649-28-6.