Ески Евлер (Дорфулија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ески Евлер is located in Македонија
Ески Евлер
Местоположба на Ески Евлер во Македонија
Местоположба 41°45′54″N 21°53′35″E / 41.76500° СГШ; 21.89306° ИГД / 41.76500; 21.89306Координати: 41°45′54″N 21°53′35″E / 41.76500° СГШ; 21.89306° ИГД / 41.76500; 21.89306
Основни податоци
Место Дорфулија
Општина Лозово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Ески Евлернаселба од римско време. По површината на нивите што се наоѓаат на 250 метри северно од селото Дорфулија има градежен материјал и фрагменти од керамички садови. Константирани се и траги од водовод.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069