Шарланди (Аџибегово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шарланди


Местоположба 41°45′37″N 21°59′7″E / 41.76028° СГШ; 21.98528° ИГД / 41.76028; 21.98528Координати: 41°45′37″N 21°59′7″E / 41.76028° СГШ; 21.98528° ИГД / 41.76028; 21.98528
Основни податоци
Место Аџибегово
Општина Лозово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Шарландиархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Аџибегово. Наоѓалиштето претставува средновековна населба и некропола. Близу до утоката на Светиниколска Река во Брегалница, на околу 3,5 км од селото, на површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал. Има и гробови градени од камени плочи, поставени во правец запад-исток. Во 60-тите години биле најдени белезици од стаклена паста и друг средновековен накит.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 346, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069