Никола Бакрачески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никола Бакрачески
Градоначалник на Охрид
На должноста
2013[1] – 2017
Претходник Александар Петрески
Наследник Јован Стојаноски
Лични податоци
Роден(а) 18 ноември 1970
Радожда
Националност Македонец
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Професија Кардиохирург
Вероисповед Православен христијанин

Никола Бакрачески (роден на 18 ноември 1970 година)[2] — градоначалник на Општина Охрид во периодот од 2013 до 2017 година. По професија е интервентен кардиолог. Средно образование завршил во гимназијата „Св. Климент Охридски“ - Охрид. Со високо образование се стекнал на Медицински факултет - Скопје, а таму ја одбранил и својата докторска дисертација во 2011 година. Пред да ја преземе градоначалничката функција бил директор на Кардиолошкиот завод од Охрид.[3] Тој како личност е комуникативен, ентузијаст, флексибилен и прилагодлив на средината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Биографија за Никола Бакрачески“. Архивирано од изворникот на 2013-03-07. Посетено на 24 март 2013.
  2. „Информатор за Никола Бакрачески“. Посетено на 11 март 2013.
  3. „Никола Бакрачески за Охрид Магазин“. Архивирано од изворникот на 2013-03-10. Посетено на 10 јануари 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]