Референдум во Општина Дојран (2020)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Референдум во Општина Дојран
2 февруари 2020 (2020-02-02)

МестоположбаОпштина Дојран
Исход
Исход
Гласови %
За 402 &1000000000000294100000029,41%
Против 965 &1000000000000705900000070,59%
Важечки гласови 1.367 &1000000000000973600000097,36%
Неважечки или празни гласови 37 &100000000000002640000002,64%
Вкупно гласови 1.404 100.00%
Гласачко тело/излезност 2.622 &1000000000000535500000053,55%
[1]

Референдум во Општина Дојран (2020)референдум на локално ниво кој се одржал во Општина Дојран на 2 февруари 2020 година.[2]

Граѓаните на овој референдум гласале за склучување договор за јавно-приватно партнерство за комуналните услуги, водовод и канализација.

Овој референдум бил успешен поради тоа што гласале повеќе од половина од вкупниот број на регистрирани гласачи. Мнозинството граѓани гласале против, поради што Општина Дојран ќе ја прекине постапката за создавање ново комунално претпријатие, кое требало да стопанисува со услугите водовод и канализација во наредните 30 години.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Граѓаните на Дојран против јавно – приватно партнерство за водоводот и канализацијата | Телма“. Посетено на 2020-02-02.
  2. „ДОЈРАН НА РЕФЕРЕНДУМ ОДБИ ЈАВНО-ПРИВАТНО ПАРТНЕРСТВО ЗА ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА“. Сакам Да Кажам. 2020-02-02. Посетено на 2020-02-02.