Елвис Бајрам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елвис Бајрам
Градоначалник на Шуто Оризари
На должноста
2009–2017
Претходник Амди Бајрам
Наследник Курто Дудуш
Лични податоци
Роден(а) 1977
Скопје
Националност Македонски Ром
Партија Сојуз на Роми на Македонија

Елвис Бајрам — поранешен градоначалник на општина Шуто Оризари. Тој е син на пратеникот Амди Бајрам,[1] и важел за единствениот македонски градоначалник кој нема завршено средно образование.[2] Тој во два наврати бил избран на градоначалничкото место, во 2009 кога го победил Курто Дудуш,[3] и во 2013 кога славел победа над Неждет Мустафа.[4]

Со името на Елвис се поврзани неколку изборни скандали, меѓу кои и физички напад врз членови на Државната изборна комисија (ДИК) за време на предизборната кампања за локалните избори во 2013.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бајрам јуниор се спремал за писмена по македонски?“ (Македонски). Здраво.мк. петок 6 април, 2012. конс. 25 мај 2013. 
  2. „Дома кај Елвис Бајрам“ (Македонски). Он.нет. 12 јануари 2013. конс. 25 мај 2013. 
  3. „Елвис заборави да се запише?“ (Македонски). Е.Нет. 19 јуни 2009. конс. 25 мај 2013. 
  4. „Андреј Жерновски нов градоначалник на општина Центар“ (Македонски). МКД Вести. 25/03/2013. конс. 25 мај 2013. 
  5. „Елвис Бајрам нападнал член на изборната комисија во Шуто оризари“ (Македонски). Пулс 24. 12 февруари 2013. конс. 25 мај 2013. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]