Национална демократска преродба

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од НДП)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национална демократска преродба
НДП
Rilindja Demokratike Kombëtare
RDK
ВодачВесел Мемеди
ШтабСкопје, Република Македонија
Идеологијаконзервативна
Боибела, црвена и црна
Мрежно место
www.rdk.org.mk
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Национална демократска преродба (НДП) (албански: Rilindja Demokratike Kombëtare, RDK) — политичка партија на етничките Албанци во Република Македонија, основана на 27 март 2011 година.[1] На парламентарните избори во 2011 година освоила 29.996 гласови (2,67%) и 2 мандати, со што била во опозиција. На парламентарните избори во 2016 крилото на Фадил Зендели настапило во коалиција со Движење Беса, а крилото предводено од Весел Мемеди влегло во коалицијата Алијанса за Албанците.

Наводи[уреди | уреди извор]