Референдум во Општина Валандово (2017)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Референдум во Општина Валандово
23 јули 2017 (2017-07-23)

МестоположбаОпштина Валандово
Исход
Исходот е сè уште уште непознат
Гласачко тело/излезност 10,141[2] {{Пб/Грешка во изразот: Неочекуван оператор < 1=Грешка во изразот: Неочекуван оператор <
}}Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „“%

Референдум во Општина Валандово (2017)референдум на локално ниво кој се одржал во Општина Валандово на 20 август 2017 година.[3].

Првично, Советот на Општина Валандово ја отфрлил иницијативата на граѓаните за распишување референдум, по што граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ пристапила кон собирање на потписи од граѓаните за распишување локален референдум.[4] Потребните потписи за распишување референдум биле успешно собрани,[5] по што Советот на општината распишал референдум за 20 август.[6]

Согласно одлуката на советниците, за одржување на референдумот биле обезбедени милион и 200 илјади денари од буџетот на Општина Валандово.[7]

Овој референдум бил неуспешен поради тоа што не гласале повеќе од половина од вкупниот број на регистрирани гласачи.[8]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Валандово: Прв неуспешен референдум против изградбата на рудници во земјоделските региони“. ВОА. 2017-08-21. Посетено на 2024-02-25.
  2. Референдумот во Валандово заврши, уште не се знае дали е исполнет цензусот Архивирано на 10 февруари 2019 г., МКД.мк, 20.08.2017
  3. Жителите на Валандово денеска решаваат за „Казандол“, Фокус, 20.08.2017.
  4. „Валандовци ќе собираат потписи за референдум против рудникот Казандол“, „Сакам да кажам“, 30.04.2017
  5. „Активистите собра 2.213 потписи за референдум во Валандово, се закануваат со блокади“, „Мета“, 9.07.2017.
  6. „Советниците на Општина Валандово изгласаа да се распише референдум“, Радио МОФ, 3.07.2017.
  7. Жителите на Валандово денеска на референдм за Казандол, Нова ТВ, 20.08.2017.
  8. Референдумот во Валандово не го исполни законскиот цензус за да биде легитимен, телевизија 24 Вести, 20.08.2017.