Референдум во Општина Ново Село (2017)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Референдум во Ново Село
Дали сте за или против отворање на рудникот за бакар и злато Иловица?

Дали сте за или против отворање на рудници за металични минерални суровини во општината?
МестоОпштина Ново Село
Датум17 септември 2017
Исход
Исходот е сè уште уште непознат
Гласачко тело 11.438[1]

Референдум во Општина Ново Село (2017)референдум на локално ниво кој се одржал во Општина Ново Село на 17 септември 2017 година.[2]

Овој референдум бил неуспешен поради тоа што не гласале повеќе од половина од вкупниот број на регистрирани гласачи.[3]

Кампањата за овој референдум била во организација на граѓанската иницијатива „Спас за струмичката котлина – Стоп за рудникот Иловица“.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]