Општина Дебарца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења на поимот Дебарца, видете на појаснителната страница
Општина Дебарца

Map of Debarca Municipality.svg

Знаме на Општина Дебарца Грб на Општина Дебарца
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Белчишта
Површина 425,39 км²
Демографија
Население 5.507 жит.
- проценка од 31.12.2016 3.880 жит.
Густина 12,95 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Зоран Ногачески
Совет 11 члена
Контактни податоци
Мреж. место Службен портал

Општина Дебарцаопштина во западниот дел на Македонија. Центар на општината е селото Белчишта. Општината е создадена во 2004 година со спојување на општините Белчишта и Мешеишта.

Географиja[уреди | уреди извор]

Општина Дебарца се наоѓа во југозападна Македонија. Околни Општини, кои граничат со општина Дебарца се:

Главно населено место во општината е селото Белчишта.

Карта на општина Дебарца со селските атари.
Демографска карта на општина Дебарца со селските атари.

Историja[уреди | уреди извор]

Дебарца има важна улога за време на НОБ. На 18 август 1943 година, на Славеј Планина, Дебарца, е формиран првиот македонски баталјон Мирче Ацев,а на 11 ноември истата година во селото Сливово е формирана Првата македонско-косовска ударна бригада. Во селото Црвена Вода, пак, во месец ноември 1943 година е формиран Иницијативниот одбор за свикување на АСНОМ.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194816.031—    
195317.047+6.3 %
196115.857−7.0 %
197112.991−18.1 %
198110.593−18.5 %
19918.061−23.9 %
19946.272−22.2 %
20025.507−12.2 %
Забелешка: Податоците се однесуваат на населените места во Општина Дебарца според административната поделба од 2004 година.
Извор: Државен завод за статистика на Република Македонија

Според пописот од 2002 година, општината имала население од 5.507 жители, од кои

народ вкупен број % од вкупното население
Македонци 5.323 96,68
Албанци 506 2,78
Турци 2 0,04
Роми 0 0,00
Власи 0 0,00
Срби 8 0,14
Бошњаци 0 0,00
други 20 0,34
религија вкупно
Православни 5.322
Муслимани 167
Католици 6
Протестанти 1
Други 11


Јазик вкупно
Македонски 5.322
Албански 154
Турски 2
Ромски 0
Влашки 0
Српски 12
Бошњачки 0
Други 17

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Градоначалник на општина Дебарца е Зоран Ногачески од редовите на СДСМ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[1] Советот на општина Дебарца е составен од 11 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  СДСМ: 6 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 4 места
  Независни: 1 место

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Манастир „Сите Свети“ во село Лешани.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

„Првоборци“

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]