Вапчица (Голем Папрадник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вапчица
археолошко наоѓалиште
Вапчица is located in Македонија
Вапчица
Местоположба на Вапчица во Македонија
Местоположба 41°28′36″N 20°32′39″E / 41.47667° N; 20.54417° E / 41.47667; 20.54417Координати: 41°28′36″N 20°32′39″E / 41.47667° N; 20.54417° E / 41.47667; 20.54417
Основни податоци
Име Вапчица
Место Голем Папрадник
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Вапчицаархеолошко наоѓалиште во дебарското село Голем Папрадник. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа на околу 3&nbspкм југозападно од селото, веднаш до брегот на хидроакумулацијата Шпиље, каде се гледаат монолитни плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад. Наоѓалиштето повремено се поплавува од езерските води.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069