Чифлик (Житинени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чифлик
археолошко наоѓалиште
Чифлик is located in Археолошки локалитет во Македонија
Чифлик
Чифлик
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′14″N 20°34′15″E / 41.47056° СГШ; 20.57083° ИГД / 41.47056; 20.57083Координати: 41°28′14″N 20°34′15″E / 41.47056° СГШ; 20.57083° ИГД / 41.47056; 20.57083
Основни податоци
Име Чифлик
Место Житинени
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Чифлик е археолошки локалитет во дебарското село Житинени. Локалитетот претставува доцноантичкаи средновековна населба. Се наоѓа на околу 1 km источно од селото, во приватни ниви, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многуброен градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069