Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Долно Мелничани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Воведение на Пресвета Богородица
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Долно Мелничани.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба

Карта

Координати 41°31′01.76″N 20°34′23.11″E / 41.5171556° СГШ; 20.5730861° ИГД / 41.5171556; 20.5730861Координати: 41°31′01.76″N 20°34′23.11″E / 41.5171556° СГШ; 20.5730861° ИГД / 41.5171556; 20.5730861
Место Долно Мелничани
Општина Центар Жупа
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба XIX век
Завршено 1884
Осветување 1885
Ктитор Ристе Поте
Зограф Исо Џиков
Архитектонски опис

Воведение на Пресвета Богородица (позната како Света Пречиста) — главна селска црква во дебарското село Долно Мелничани, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на сретсело, сместена непосредно до регионалниот пат 2249, кој поминува низ селото Долно Мелничани.

Во црковниот двор се наоѓаат селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во XIX век.[2]

Храмот е изграден во 1884 година од мајсторот Павле од струшкото село Луково. Организатор на изградбата бил Ристе Поте од Долно Мелничани.[3]

Кражби[уреди | уреди извор]

Во јануари 2013 година во црквата била извршена тешка кражба каде биле украдени седум вредни икони, меѓу нив и голема икона на Света Богородица од иконостасот, потоа две целивни икони, како и царевите двери, сите од XIX век и дело на Дичо Зограф.[4]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Фреските и иконостасот ги изработил Исо Џиков од дебарското село Осој, а осветувањето е извршено во 1885 година.[3]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Во црквата се наоѓаат дела од јеромонахот Иоаноич Антониј, кои потекнуваат од 1816 година.[5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 35.
  2. „archive.ph“. archive.ph. Посетено на 2022-12-04.
  3. 3,0 3,1 Јовчевски, Петко; Јовчевски, Методија (јули 2000). Рајчица и Рајчка парохија - крајот на XIX и првата половина на XX век; селата: Рајчица, Горенци, Пареши, Броштица, Кочишта, Вапа со Пеовци и Јанковци, Голем Папрадник и Праленик. Дебар: Графобимс. стр. 117. ISBN 9989-908-42-7.
  4. УКРАДЕНИ ИКОНИТЕ НА ДИЧО ЗОГРАФ ОД ЦРКВА ВО ДОЛНО МЕЛНИЧАНИ. Архивирано од изворникот на 2016-08-03. Посетено на 2013-09-22.
  5. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Антонин“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 71. Text "series " ignored (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]