Црква „Св. Варвара“ - Горенци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Варвара
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба
Населено место Горенци
Општина Центар Жупа
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Варвара
Изградба 1926
Завршено 1927
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Варвара — главната селска црква во дебарското село Горенци.[1] Градена е во периодот 1926/27 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.