Црква „Св. Димитриј“ - Броштица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Димитриј
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба

Место Броштица
Општина Центар Жупа
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Изградба 1868
Архитектонски опис

Свети Димитриј — главната селска црква во дебарското село Броштица.[1] Таа е единствената преостаната црква од трите во селото, кои се срушиле поради ерозија на земјиштето. До црквата се оди само пеш. Поради фактот дека православното население од Броштица е иселено, за црквата се грижи локалното муслиманско население.[2] Црквата е изградена во 1868 година, а реновирана во 2007. На почетокот на Мај 2013 година, црквата била осквернавена од тагачи на закопано богатство. Тогаш било копано кај престолот и на уште неколку места во црквата, а ископан бил и еден гроб.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Во Броштица муслиманите за здравје палат свеќи во православна црква (Нова Македонија; број 22556 | сабота 14.4.2012)[мртва врска]
  3. Осквернавена црквата во дебарското село Броштица; Сител| 4. МАЈ 2013 - 12:53. Архивирано од изворникот на 2013-05-10. Посетено на 2013-07-12.