Црква „Св. Димитриј“ - Пареши

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Црква „Св. Димитриј“ - Пареши.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба

Карта

Координати 41°29′39″N 20°33′24″E / 41.49417° СГШ; 20.55667° ИГД / 41.49417; 20.55667Координати: 41°29′39″N 20°33′24″E / 41.49417° СГШ; 20.55667° ИГД / 41.49417; 20.55667
Место Пареши
Општина Центар Жупа
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Изградба 1910/1993
Завршено 1993
Архитектонски опис

Свети Димитриј — главна селска црква во дебарското село Пареши, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на самиот влез во селото Пареши, во неговиот јужен дел.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелникот на црквата бил поставен на 12 март 1910 година во присуство на дебарскиот архијерејски намесник Трпе Симоновски, намесникот Стефан, како и свештениците Арсо, Блаже и Серафим. Основен ктитор на црквата е Димитар Спасов, кој дал 20 наполеони.[2]

Денешната градба на црквата е изградена во поново време на постари темели. Осветена е во 1993 година.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 35.
  2. Дебарски глас, година 1, број 51, 21 март 1910, стр. 4.
  3. „archive.ph“. archive.ph. Посетено на 2022-12-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]